Kunut Duaları

kunut-dualari

Birinci Kunut Duası Allahümme inna nesteinike, Ey Allah’ım, bana yardım et, işlemiş olduğum günahımı bağışla beni doğru yolu ilet, sana inanır sana güvenirim, sen tövbe edenleri bağışlarsın tövbemizi kabul eyle, bize vermiş olduğun tüm nimetlerin karşılığında sana şükrederiz. Biz inkarcı değiliz bütün nimetlerin senden geldiğine inanırız. Senin nimetlerini inkar edenlerden olmayız inkarcılarla bir arada durmayız. Sana inanıyor, sana tövbe ediyor ve sana şükrediyoruz.
 
İkinci Kunut Duası Allahümme iyyakenabüdu, Ey Allah’ım, biz yalnız sana kulluk eder, yalnız sana ibadet ederiz. Sana namaz kılarız, ancak sana  secde ederiz. Senin hoşnutluğunu kazanmak için sana koşarız bizi sana yaklaştıracak ameller işleriz. Azabından korkar, rahmetini umarız. Senin azabın inkarcılara  ve inanmayanların üzerinedir. Mutlaka bu inkarcılar bu azabı göreceklerdir.Anlamına gelmektedir.
İnsanlar namazlardan sonra yukarıdaki Türkçe mali yazılı kunut dualarını okurlar. Her bir cümlesinde Allah’a inanmayı, yalnız Allah’a güvenmeyi. yalnız Allah’a ibadet etmeyi ve secde etmeyi, bütün nimetlerin Allah’ın olduğunu bilerek bu bilinç içerisinde Allah dan af dilemek ve günahlarının bağışlanmasını vede dar ve zor günlerde yardımı yalnız Allah dan isteyeceği güzel bir duadır.